עברית  |  English  |  العربية  |  


 


להצטרפות לעמוד הפייסבוק של פסיכואקטיב לחצו על כפתור ה"לייק"
 
 
דף הבית >> מי אנחנו
 

 

פסיכואקטיב: נעים להכיר


 

מה זה פסיכואקטיב?   *  איך פועלת הקבוצה?  *  איך מצטרפים?

 

מה זה פסיכואקטיב?
מאחורי השם "פסיכואקטיב" עומדת קבוצה של א/נשים מתחום בריאות הנפש ששמו להם/ן למטרה להיות מעורבים/ות בנושאים חברתיים-פוליטיים, ככלל, ובנושא הקונפליקט הישראלי-ערבי בישראל ובשטחים הכבושים, בפרט. הקבוצה פועלת מתוך הכרה בזכותו הבסיסית של אדם, באשר הוא אדם, לרווחה נפשית לצד חירותו הפיזית. אנו מגייסים/ות את הכלים העומדים לרשותנו כנשות/אנשי מקצועות טיפול על מנת להעמיק את ההבנה ואת המודעות בנושא הכיבוש והמלחמה המתמשכת בין שני העמים וההשלכות הנפשיות על האוכלוסיות משני צידי הקונפליקט. כמו כן, כלים אלה משמשים אותנו בקידום תהליכי החלמה ושיפור הרווחה הפסיכולוגית של הפרט, המושפעות מהמציאות החברתית-פוליטית בה הוא חי.
קבוצת 'פסיכואקטיב' החלה לפעול ב-2006 כתוצאה ממפגש של קומץ חברים/ות שחשו צורך לעשייה חברתית-פוליטית מתוך מקומם/ן כאנשי בריאות הנפש, ומתוך דאגה לזכויות האדם, לשוויון ולדמוקרטיה בישראל ובשטחים הכבושים. מתחילת דרכנו נדרשנו לסוגיית הגדרת הגבולות האידיאולוגיים, ובחרנו בדרך של פלורליזם וריבוי דעות, כך שהגדרת ההשתתפות בפסיכואקטיב תהיה הרחבה ביותר האפשרית.
המשותף לחברי 'פסיכואקטיב' הוא התנגדותם לכיבוש ולאי שיוויון והיותם מצויים שמאלה מהמרכז במובן הפוליטי-חברתי, אך מעבר לכך, ההגדרות האידיאולוגיות הן אישיות, רבות ומגוונות. הניסיון הוא לאפשר קיום, מחשבה ופעולה של הקבוצה מתוך המתח שבין שני קצוות: מצד אחד, הרצון להיות נאמנים כמה שיותר ל"אני האידיאולוגי" הנפרד של כל פרט בקבוצה, ולזה של הקבוצה כגוף, ומצד שני - החתירה המתמדת, כחלק מעמדתנו הטיפולית, לקיים מרחבים בהם יכול להתקיים דיאלוג פתוח ומשמעותי, בעניינים טעונים וקונפליקטואלים, גם עם מי שאינם מחזיקים בעמדותינו הפוליטיות-חברתיות. אנו מקווים שפסיכואקטיב תוכל להוות בית למשתתפים הבאים ממקומות שונים – אנשי בריאות הנפש פלסטינים ויהודים, חילונים ודתיים, וכאלה המחזיקים קשת של עמדות וחזונות המשתלבים במטרות פסיכואקטיב.


איך פועלת הקבוצה?
ניתן לחשוב על התשתית הארגונית של הקבוצה כמורכבת משלושה מעגלים דינמיים: אלה שבמעגל הראשון, היוזמים את הפעילות ומקיימים אותה למעשה, אלה במעגל השני, שתומך במעגל הראשון ומשתתף בדיונים, ואלה שבמעגל השלישי, הנמנים עם רשימת התפוצה והינם משתתפים/ות פסיביים. השייכות לכל אחד מהמעגלים היא על פי בחירה אישית ואיננה סטטית - מתקיימת ביניהם תנועה מתמדת. זהו מבנה המאפשר חברות ב'פסיכואקטיב' מתוך רמת מעורבות משתנה, כאשר התנועה בין המעגלים מתקיימת מעצמה, עם מינימום מנהיגות פורמלית.
בפועל, ב'פסיכואקטיב' מתקיימים בדרך כלל מספר פרויקטים במקביל, בהם כל אחד/ת משתתפ/ת כפי רצונה/ו ויכולתה/ו. כל פרט מכיל/ה את ההשתייכות לגוף שמקיים גם פרוייקטים שאינם תמיד לרוחו/ה, והקבוצה מכילה פרטים שלא מזדהים עם כל פעולותיה. הפרויקטים מוצעים על ידי החברים/ות בקבוצה, ובמידה ולא עולה התנגדות מיוחדת, הפרויקט נפתח להצטרפות של כל מי שמעוניין/ת להצטרף לעבודה. כך נוצרות קבוצות עבודה כאשר יוזמי/ות הפרוייקט הם/ן אלה שמרכזים/ות אותו. הארגון הוא הפעילויות שמתקיימות בו.
הבמה להצעת פרויקטים חדשים, לדיון עליהן ולעדכון בהתפתחותם היא בפגישות פסיכואקטיב שנערכות פעם בחודשיים-שלושה, במקומות שונים בארץ, וכן ברשימת התפוצה האינטרנטית. הכוללת מעל 300 מכותבים/ות.
מוזמן להצטרף כל מי שרואה עצמו מחובר לעשייה וחשיבה טיפולית, ללא קשר לתעודות, ותק במקצוע או השכלה ענפה בתחום.


אז איך מצטרפים/ות?
ניתן להצטרף לקבוצת פסיכואקטיב על ידי הצטרפות לרשימת התפוצה במייל, הכוללת בדרך כלל התכתבות ענפה ולעתים אף אינטנסיבית בין חברי הקבוצה. להרשמה, שלחו מייל לכתובת psychoactive-subscribe@yahoogroups.com ומלאו את טופס ההרשמה הקצר שאליו תגיעו דרך העמוד "הצטרפות" באתר זה (ניתן להגיע אליו גם דרך התפריט העליון). תוך מספר שבועות תקבלו הזמנה להצטרפות לרשימה, שעל מנת להצטרף בפועל יהיה עליכם לאשר אותה באמצעות לחיצה על הקישור שיופיע בה (במקרה של בעיה טכנית בהצטרפות אנא צרו קשר כאן).
כל מצטרף/ת חדש/ה מוזמן/ת להצטרף לפעילות קיימת ("מעגל ראשון"), באמצעות פנייה למרכז/ת הפרויקט. כמו כן, כל מצטרף/ת מוזמן/ת להצטרף לדיונים המתרחשים ברשימת התפוצה ("מעגל שני"). המתעניינים בפעילות ובמפגש פנים-אל-פנים מוזמנים להגיע למפגשים תקופתיים, בהם בדרך כלל מתקיים עדכון על הפרוייקטים האקטואליים. תאריכי המפגשים התקופתיים נקבעים בתחילת כל שנה ומידע אודות פגישה קרבה מתפרסם ברשימת התפוצה. מצטרפים חדשים יתקבלו בחום.

[Top]

כל הזכויות שמורות לפסיכואקטיב ©

  OnLine Station  

לייבסיטי - בניית אתרים